Czytaj Biblię

Księga Daniela
Rozdział 7

Zmień rozdział
Wyszukaj

WIZJE DANIELA

Wizja czterech bestii 7,1-8 Kolejny apokaliptyczny obraz, opisujący dzieje świata zmierzające ku królestwu mesjańskiemu jako ku wypełnieniu. Zwierzęta fantastyczne są ulubionym motywem w kanonicznych i apokryficznych pismach tego rodzaju; por. Dn 14,23-42; Ap rozdz. 4,12n. Tutaj symbolizują one kolejne fazy pogańskich królestw wrogich Bogu i Jego ludowi.

1 W pierwszym roku [panowania] króla babilońskiego, Baltazara, miał Daniel sen i zaniepokoiły go widziadła [powstałe w] jego głowie na jego łożu. Następnie spisał on ten sen. 2 Daniel więc opowiedział: «Ujrzałem w swoich wizjach nocnych. Oto cztery wichry z nieba wzburzyły wielkie morze. 3 Cztery ogromne bestie wyszły z morza, a jedna różniła się od drugiej. 4 Pierwsza podobna była do lwa i miała skrzydła orle. Patrzyłem, a oto wyrwano jej skrzydła, ją zaś samą uniesiono w górę i postawiono jak człowieka na dwu nogach, dając jej ludzkie serce. 5 I oto druga bestia, zupełnie inna, podobna do niedźwiedzia, z jednej strony podparta, a trzy żebra miała w paszczy między zębami. Mówiono do niej: Podnieś się! Pożeraj wiele mięsa! 6 Potem patrzyłem, a oto inna [bestia] podobna do pantery, mająca na grzbiecie cztery ptasie skrzydła. Bestia ta miała cztery głowy; jej to powierzono władzę. 7 Dalej ujrzałem w moich nocnych wizjach: Oto czwarta bestia, okropna i przerażająca, o nadzwyczajnej sile. Miała wielkie zęby z żelaza <i miedziane pazury> 7 ,7  Dod. na podstawie w. 19  i tekstu w komentarzu Hipolita; aram.: „bardzo wielkie”.; pożerała i kruszyła, depcząc nogami to, co pozostawało. Różniła się od wszystkich poprzednich bestii i miała dziesięć rogów. 8 Gdy przypatrywałem się rogom, oto inny mały róg wyrósł między nimi i trzy spośród pierwszych rogów zostały przed nim wyrwane. Miał on oczy podobne do ludzkich oczu i usta, które mówiły wielkie rzeczy 7 ,8 .20  Zwrot ten może znaczyć „wiele” lub „wyniośle”, lub jedno i drugie..

Wizja Syna Człowieczego

9 Patrzyłem,

aż postawiono trony,

a Przedwieczny 7 ,9  Dosł.: „Prastary co do dni”, uzmysławia tu (podobnie jak w apokryficznej Księdze Henocha etiopskiego) wieczność i niezmienność Boga. Zasiada On na tronie z ognia, który w ST towarzyszył często objawianiu się Boga, czyli teofanii. zajął miejsce.

Szata Jego była biała jak śnieg,

a włosy na Jego głowie jakby z czystej wełny.

Tron Jego był z ognistych płomieni,

jego koła z płonącego ognia.

10 Strumień ognia się rozlewał

i wypływał od Niego.

Tysiąc tysięcy służyło Mu,

a dziesięć tysięcy razy dziesięć tysięcy

stało przed Nim 7 ,10  „Przed Nim” – zastępy aniołów jak w 1  Krl 22 ,19 ; Ps 82 [81 ],1 ; „księgi” – poglądowe przedstawienie wyroków Bożych i Jego planów; por. Ap 5 ,1 – 6 ,17 ..

Sąd zasiadł

i otwarto księgi.

11 Z powodu 7 ,11  Tekst aram. umieszcza przed tymi słowami „patrzyłem”, prawdopodobnie późniejszy dodatek. hałasu wielkich słów, jakie wypowiadał róg, patrzyłem, aż oto zabito bestię; ciało jej uległo zniszczeniu i wydano je na spalenie. 12 Także innym bestiom odebrano władzę, ale ustalono okres trwania ich życia do czasu oznaczonego. 13 Patrzyłem w nocnych widzeniach:

a oto na obłokach nieba przybywa

jakby Syn Człowieczy 7 ,13  Aram. wyraz bar enasz zasadniczo oznacza „syna człowieczego”, czyli człowieka. W słownictwie apokaliptycznym jednak odnosi się bądź do narodu izraelskiego jako posiadacza zbawczych obietnic Bożych, bądź też do Mesjasza. Ten ostatni sens wykazują nie tylko przedchrześcijańskie apokryfy (szczególnie Henoch etiopski), ale przede wszystkim NT – zob. Wstęp. Zapewne chodzi tu o postać Mesjasza-Króla jako przedstawiciela ludu Bożego..

Podchodzi do Przedwiecznego

i wprowadzają Go przed Niego.

14 Powierzono Mu panowanie,

chwałę i władzę królewską,

a służyły Mu wszystkie narody, ludy i języki.

Panowanie Jego jest wiecznym panowaniem,

które nie przeminie,

a Jego królestwo nie ulegnie zagładzie.

Cztery królestwa

15 Ja, Daniel, popadłem z tego powodu w niepokój ducha, a widzenia [powstałe] w mojej głowie przeraziły mnie. 16 Przybliżyłem się do jednego ze stojących i zapytałem o właściwe znaczenie tego wszystkiego. On zaś odpowiedział i wyjaśnił znaczenie rzeczy. 17 Te wielkie bestie w liczbie czterech – to czterej królowie, którzy powstaną z ziemi. 18 Królestwo jednak otrzymają święci Najwyższego, i będą posiadać królestwo na zawsze i na wieki wieków. 19 Potem chciałem się upewnić co do czwartej bestii, odmiennej od pozostałych i nader strasznej, która miała zęby z żelaza i miedziane pazury, a pożerała, kruszyła i deptała nogami resztę; 20 oraz co do dziesięciu rogów na jej głowie, i co do innego, przed którym, gdy wyrósł, upadły trzy tamte. Róg ten miał oczy i usta, wypowiadające wielkie rzeczy, i wydawał się większy od swoich towarzyszy. 21 Patrzyłem, a róg ten rozpoczął wojnę ze świętymi, i zwyciężał ich, 22 aż przybył Przedwieczny i sąd zasiadł, a władzę 7 ,22  „Zasiadł, a władzę” – dod. na podstawie ww. 14  i 26 n do niekompletnego tekstu aram. dano świętyms Najwyższego, i aż nadszedł czas, by święci otrzymali królestwo. 23 Powiedział tak:

Czwarta bestia –

to czwarte królestwo, które będzie na ziemi,

różne od wszystkich królestw;

pochłonie ono całą ziemię,

podepcze ją i na proch zetrze.

24 Dziesięć zaś rogów –

z tego królestwa powstanie dziesięciu królów,

po nich zaś inny powstanie,

różny od poprzednich,

i obali trzech królów.

25 Będzie wypowiadał słowa przeciw Najwyższemu

i gnębił świętych Najwyższego,

postanowi zmienić

czasy 7 ,25  „Czasy” – tj. tradycyjne religijne święta izraelskie; „czasu... połowy czasu” – tajemnicze określenie czasu panowania nieprawości, bardzo częste w apokaliptyce; por. 9 ,24 ; 12 ,7 ; Ap 12 ,14 . i Prawos,

a [święci] będą wydani w jego ręce

aż do czasu, czasów i połowy czasu.

26 Wtedy odbędzie się sąd i odbiorą mu władzę,

by go zniszczyć i zniweczyć doszczętnie.

27 A panowanie i władzę,

i wielkość królestw

pod całym niebem

otrzyma lud święty Najwyższego.

Królestwo Jego będzie wiecznym królestwem;

będą Mu służyły wszystkie moce

i będą Mu uległe.

28 Dotąd opis zdarzenia. Moje myśli bardzo przeraziły mnie, Daniela; zmieniłem się na twarzy, lecz zachowałem wydarzenie w sercu.

Polecamy naszą księgarnię katolicką dobroci.pl